ورزش

بسکتبال خیابانی

يك بازي مهيج براي كساني كه توپ بسكتبال و حلقه گل اش را دوست داشته باشند. استريت بال. در زبان فارسي خودمان به بسكتبال خياباني معروف شده. تفاوت بسكتبال خياباني و گل كوچك فوتبال در اين است كه اولي در همه جاي دنيا رواج دارد ولي دومي فقط مختص عشق فوتبالي هاي ايراني است.
آنها بازي مي كنند. بدون اينكه درگير قوانين دست و پاگيري باشند كه هميشه ناراحتشان مي كرده آنها بازي مي كنند با خيال آسوده. همان بازي مورد علاقه شان. راحت تر و زيباتر. «اين نوع اش تفاوت زيادي ندارد. قوانين همان قوانين بسكتبال است. دو داور هم بازي را تحت نظر دارند تا كسي از قوانين سرپيچي نكند تنها تفاوت اين بازي با بسكتبال اصلي، اين است كه بازي در يك نيمه زمين و با يك حلقه گل برگزار مي شود. مثل گل كوچك فوتبال است. در آن بازي هم شايد فقط آفسايد نباشد وگرنه خطا همان خطا است. »
سال ۱۳۶۶ بود. استريت بال در دنيا كمك زيادي براي جذب جوانان به ورزش بسكتبال مي كرد. جواناني كه مسابقات مهمي چون NBA، NCAA (ليگ دانشجويي بسكتبال در آمريكا) يا در اروپا ليگ باشگاه هاي ايتاليا، اسپانيا و آلمان را مي ديدند، احساساتي مي شدند و سعي مي كردند خودشان را جاي ستاره هاي محبوبشان بگذارند جايي برايشان آماده شده بود. دولت ها با همكاري فدراسيون هاي بسكتبال كار جالبي كرده بودند. با آسفالت زميني بي استفاده و نصب دو پايه بسكتبال كه هزينه زيادي براي آنها نداشت، اين جوانان پرشور و آماده را وارد باشگاهي خياباني كردند. آنها اين شور و هيجان را در بسكتبال تخليه مي كردند. جذب جوانان به بسكتبال، آن هم در باشگاه هايي كه تعهدات خاصي بر اعضايش نداشتند، جايگاه مناسبي بود براي ظهور استعدادها. به آرامي استريت بال وارد دنياي حرفه اي ها هم شد. حرفه اي هايي كه براي هر بازيشان تماشاگران بي شماري را مجذوب خود مي كردند به بي آلايشي و بي تكفلي اين بازي علاقه مند شده بودند. استريت بال در ميان همه محبوبيت خاصي يافت. آن قدر محبوب شد كه در تمام نقاط دنيا مسابقاتي را با حضور علاقه مندان زيادي برگزار كردند.
سال ۱۳۶۶ بود. در روزهاي اوج اين بازي در اروپا و آمريكا، هيات بسكتبال تهران تصميم گرفت بسكتبال خياباني را راه اندازي كند. ورزشي كه در تهران براساس آمار در آموزشگاه ها پس از فوتبال دومين ورزش محبوب دانش آموزان و دانشجويان است. ضمن اينكه بسكتبال در محدوده شمال شهر تهران حتي از فوتبال هم جلوتر حركت مي كند.
با اين حال مشكلي مانع از راه اندازي بسكتبال خياباني مي شد.

 

عموماً انجام ورزش هاي محلات و خياباني بر عهده شهرداري ها بود. آنها بودند كه مي بايستي اين ورزش را راه اندازي كنند. علاوه بر آن تنها ارگاني كه قادر به فراهم كردن شرايط لازم براي انجام بازي بود، همان شهرداري ها بودند. اين طرح مي توانست همين جا در پوشه يا پرونده اي مختوم شده اعلام شود و تا مدت ها كسي براي احياء اش تلاش نكند.
سال ۱۳۵۵ در حوالي خيابان جردن (آفريقا) زميني خاكي در يكي از كوچه هاي منتهي به اين خيابان وجود داشت. كوچه حافظ جوانان اين محله زمين را صاف كردند. خاشاك و سنگ هاي درشتش را جدا كرده و از زمين خارج كردند. برخلاف همه جا كه دو تير چوبي جاگذاري مي كردند و زمين مي شد زمين فوتبال، جوانان اين محل كار ديگري كردند. پايه بسكتبال نصب كردند. ابعاد زمين هم به زمين بسكتبال نزديك تر بود.اين زمين، قديمي ترين زمين خاكي بسكتبال در تهران است. شايد هم در دنيا، چون بعيد است زمين خاكي بسكتبال در دنيا وجود داشته باشد.
قوانين رقابت هاي استريت بال در هر كشور فرق مي كند. در برخي كشورها همان قوانين بسكتبال به طور كلي رعايت مي شود و در برخي ديگر قوانين را تعديل كرده و كاهش داده اند آنها مدعي هستند كه زيبايي و جذاب بودن بازي استريت بال، خياباني بودن آن است و نبايد با قوانين خشك، آن را به بسكتبال تبديل كرد. رقابت هاي بسكتبال خياباني در ايران نيز قوانين خاص خود را دارند. مسئولان برگزاري براي هر مسابقه ۲ داور (همچون بسكتبال) انتخاب و به ميدان مي فرستند و آنها موظفند تمام قوانين بسكتبال را رعايت كنند، جز در مواردي كوچك به طور مثال هر سه خطا يك امتياز به سود تيم مقابل محاسبه مي شود يا. . .

به هر حال آنچه در استريت بال در تمامي كشورها ثابت است اندازه زمين، تعداد نفرات حاضر در بازي و ذخيره و تا حدودي زمان بازي است. اين بازي در يك نيمه زمين بسكتبال و با يك حلقه گل برگزار مي شود. ۳ بازيكن در هر تيم حضور دارند (برخلاف بسكتبال كه ۵ بازيكن در زمين حضور دارند) و هر تيم مي تواند ۲ بازيكن ذخيره داشته باشد. تيم ها در ۲ تايم ۶ دقيقه اي با هم رقابت مي كنند و ۲ بازي به طور هم زمان در ۲ نيمه زمين انجام مي شوند. به اين ترتيب حضور بازيكناني كه شناختي نسبت به قوانين بسكتبال نداشته باشند امكان پذير نيست.

تيم ها براي حضور در رقابت هاي استريت بال تهران تنها مدارك شخصي بازيكنان را تحويل مي دهند و كلاً رقابت ها رايگان برگزار مي شود. برگزاري اين رقابت ها منجر به كشف استعدادهايي نيز شده است؛در طول سال هاي گذشته ۵ بازيكن از همين زمين به رده هاي مختلف تيم ملي راه يافته اند. چنين مسابقاتي مي تواند در زمينه پرورش استعدادها مثمر ثمر باشد. وقتي سالي يك بار رقابت ها برگزار مي شود و چنين نتيجه اي دارد چرا آن را رشد نمي دهيم؟ اين مسابقات در خارج بسيار منظم و گسترده تر از ما، برگزار مي شود و نتايج آن بالطبع بهتر است.اين تنها رقابت بسكتبال خياباني در تهران است و در كل كشور نيز فقط در اصفهان رقابت هاي مشابهي برگزار مي شود كه در مقابل برگزاري مسابقات ورزش هاي محلي ديگر رشته ها تقريباً حركت بزرگي به شمار نمي آيد.فراغ بال در استريت بال
استريت بال در غرب
بسكتبال فقط يك ورزش به حساب نمي آيد و تنها يك سرگرمي روزمره نيست كه براي لذت و يا حفظ شكل ظاهري اندام انجام شود. براي بازيكنان حرفه اي، بسكتبال به نوعي زندگي كردن است و درست مثل زندگي واقعي، فرهنگ بسيار خاص خود را دارد.
اين مسئله براي بازيكنان استريت بال، بسيار حقيقي تر و جدي تر است. استريت بال يعني عشق به بازي. اگر شما خودتان هم در اين زمينه تجربه اي داشته باشيد، اين موضوع را خوب درك مي كنيد و مسلماً با من هم عقيده هستيد. استريت بال مثل بازي هاي داخل سالني و سازمان يافته نيست. حركات، بسيار آزادانه صورت مي گيرد. در عين حال كه بازي بسيار پرشور و حرارت است بي قيدي خاصي نيز در آن به چشم مي خورد. اين بازي بسيار پراحساس تر و گوياتر از بازي سالني است. اگر كمي هيجان زده شويد و يا اينكه به بازيكن ديگري توهين كنيد هيچ داوري وجود ندارد كه شما را اخراج كند. اين بازي با بازي هاي قراردادي فرق مي كند. استريت بال كم كم دارد موفق مي شود. اشتباه نكنيد منظورم اين است كه مردم كم كم دارند جذب اين بازي مي شوند. استريت بال آنقدر موفق شده كه به هنگام بازي افراد زيادي كنار خط زمين جمع شده و با داد و فرياد بازيكنان را تشويق مي كنند. گاهي اوقات بازيكنان ساعت ها تمرين مي كنند و تا زماني كه آفتاب غروب مي كند، به جست و خيز و پرتاب توپ مي پردازند. استريت بال يعني همين كارها. يعني اينكه ساعت ها و ساعت ها پاي فيلم هاي ويدئويي بنشينيم و حركات را بررسي كنيم. . . يعني اينكه شب ها پيش از رفتن به رختخواب ۵۰۰ بار مچ پايمان را نرمش دهيم. . . يعني اينكه وقتي در مورد برگزاري بازي هاي خوب، خبري مي شنويم، براي تماشاي آنها برويم. استريت بال يعني همين.
علاوه بر اين فلسفه بازي، استريت بال سبك و فرهنگ خاص خودش را دارد. در وهله اول، بايد بگوييم كه سبك لباس پوشيدن آنها بسيار متفاوت است. آنها لباس هاي گشاد به تن مي كنند، لباسي كه آزادي عمل فراواني به بازيكن مي دهد. معمولاً هر بچه اي هم مي تواند در زمين بازي دريبل هاي كراس اوور را انجام دهد. تيم هارداوي هم زماني استريت بال بازي مي كرد و متخصص ضربات كراس اوور بود. يك كراس اوور خوب و باارزش يعني دست به دست كردن توپ با سرعت بسيار زياد و گذشتن از سد مدافع مقابل. هرچند كه با ورود آلن ايورسون به عرصه اين بازي ها، كراس اوور معناي هدايت حريف به جهت نادرست را نيز مي دهد. يك بازيكن خوب حريف را گيج مي كند از سدش مي گذرد و بعد هم تيم مقابل را شكست مي دهد. مهارت هاي مربوط به جابه جايي و دريبل توپ از سال ۱۹۹۰ به بعد تكميل شد. در قرن بيست و يكم همه آرزو دارند كه بتوانند به طور صحيح اين حركات را انجام دهند. بيشتر دوستداران استريت بال ساعت ها پاي تلويزيون مي نشينند و يا به زمين هاي بازي مي روند تا حركات صحيح را مشاهده كنند و بعد هم خودشان به تمرين آنها بپردازند.باور كنيد كه كليد اصلي اين بازي همان حركت دست است.

منبع:

http://www.learn-basketball.blogfa.com/post-11.aspx

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸ساعت 10:45  توسط آزاده دولتخواه |